Wednesday, July 29, 2009


OSSENDOWSKIEGO PRZYGODY NIEZWYKŁE

Przeglądając polską stronę National Geographic na potrzeby poprzedniego wpisu znalazłem ciekawy tekst o Ferdynandzie Ossendowskim. Niezwykły człowiek!

Ossendowski był chemikiem, podróżnikiem, pisarzem, szpiegiem, doradcą walczącej z bolszewikami armii generała Kołczaka. Na początku lat 20-tych 1,5 roku wracał do Polski przez ogarniętą chaosem Syberię (w Rosji trwała wtedy wojna domowa), spotykał tak niezwykłych ludzi jak szalony baron von Ungern-Sternberg, walczył z Czerwonymi i tybetańskimi bandytami, badał nauki lamów.

Przygody spisał w powieści "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" niegdyś światowym hicie wydawniczym. Bardzo się ucieszyłem kiedy w antykwariacie we Lwowie znalazłem jej przedwojenne wydanie :)

Niezwykłe jest zakończenie dziejów Ossendowskiego. Według legendy pod koniec II wojny światowej warszawskie mieszkanie pisarza-podróżnika odwiedził niemiecki oficer, krewny Ungerna. Wypytywał o legendarny skarb ukryty przez barona - kilkadziesiąt wozów pełnych złota. Niedługo po wizycie Ossendowski zmarł. W ten sposób miała się wypełnić wróżba, że umrze, gdy ponownie spotka Ungerna.

Pyszna historia w sam raz na dobry film.

Zdjęcie z www.wikipedia.pl

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home