Monday, June 19, 2006

ZWYCIĘSTWO KAREN DRAKE

Wzniesienie kieliszka whisky to świetny pomysł Karen Darke na uczczenie wyczynu, jakim było przejście 600 kilometrów po Grenlandii. Tym bardziej, że 33 letnia kobieta od 13 lat ma sparaliżowane ciało od klatki piersiowej w dół. Darke spadła ze skały podczas wspinaczki.

O wyczynie Szkotki napisał przed kilku dniami Sydney Morning Herald. Darke poruszała się na specjalnie skonstruowanym "fotelu na nartach". Wyprawa nazwana "By Hands and Feet Expedition" zajęła miesiąc. Każdego dnia podróżowała osiem godzin. Towarzyszyło jej pięć pełnosprawnych osób (w tym urodzony w Polsce Jacek Olensinski).

Karen wytrwała, choć temperatura spadała do - 30 C., a jej organizm nie był w stanie kontrolować temperatury w sparaliżowanej części ciała. Przez cały czas musiała przebywać w specjalnym termicznym narciarskim ubraniu.

Fascynujące jest z jaką pasją Karen Darke przekonuje, że niepełnosprawni mogą sięgać tam gdzie inni nawet nie marzą sięgnąć. Przejechała Japonię i Tien Shan na napędzanym rękami rowerze, przepłynęła kajakiem Alaskę. Daje wykłady w szkołach, uczestniczy w kursach dla niepełnosprawnych, uczy motywacji i pokonywania przeszkód. Napisała książkę "If you fall..." z mottem: "Zawsze myślałam, że raczej zginę niż będę sparaliżowana. W jednym momencie wszystko się zmieniło".

Na stronie ekspedycji mnóstwo ciekawych informacji m. in. o tym jak dobierano uczestników wyprawy, jak ją organizowano, jak szukano sponsorów. Rzecz jasna znalazło się miejsce na bloga z ekspedycji.

1 Comments:

Anonymous Anonymous said...

To jest to. Umieć się cieszyć życiem i tym co sie ma. Kobitka może ciało ma słabe ale psychike mocną i dała rade :)

10:40 PM  

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home