Wednesday, May 24, 2006

6 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK PODRÓŻNICZYCH PLUS DWIE

Najlepsze książki o podróżach i podróżnikach wyliczył w najnowszym numerze National Geographic Adventure Robert Young Pelton. Tak tak, ten sam, który przeżył porwanie przez narkopartyzantów w Kolumbii, katastrofę samolotu nad Borneo oraz oblężenie czeczeńskiej stolicy Groznego przez Rosjan.

Oto subiektywna lista Peltona:

- Ibn. Batuta: Podróż przez Azję i Afrykę 1325-1354.

- The Devil Drives - biografia Sir Richarda Burtona, odkrywcy źródeł Nilu, autor: Fawn M. Brodie.

- Flashman Series autorstwa George'a Macdonalda Frasera (fikcyjne przygody angielskiego żołnierza z XIX w.)

- Władca Much powieść Williama Goldinga. Pelton pisze m. in., że to studium zachowań grupowych, przydatne dla tych, co wybierają się w długa podróż autobusem.

- The Oregon Trail pióra Francisa Parkmana, człowieka, który przeszedł ten dziewiczy szlak.

- Opowiadania Ernesta Hemingwaya

Do listy Peltona dodałbym dwie książki:

- Ziemię planetę ludzi Saint-Exuperyego. Piękna i głęboka rzecz o pilotach latających nad piaskami Sahary, rozległymi wodami Atlantyku i bezkresną Ameryką Południową. Exupery pisze o swoim koledze Mermozie:


"Kiedy otwarto linię amerykańską, Mermoz, zawsze w awangardzie, dostał polecenie zbadania odcinka Buenos Aires - Santiago: po zbudowaniu mostu nad S
aharą miał zbudować most nad Andami. Dano mu maszynę, której pułap lotu nie przekraczał pięciu tysięcy metrów. Grzbiety Andów wznoszą się do siedmiu tysięcy metrów.

Mermoz wystartował i szukał szczelin. Po zmierzeniu się z piaskiem stawił czoło górom, szczytom z powiewającą na wietrze chustą śniegu, zacieraniu się kształtów świata przed burzą, wirom tak gwałtownym, że napotkane miedzy dwiema ścianami skalnymi zmuszają pilota do czegoś w rodzaju walki na noże. Stanął do tych zapasów nie znając przeciwnika, nie wiedząc, czy człowiek wychodzi z życiem z takich uścisków. Mermoz "robił próby" dla innych".

Wreszcie, pewnego dnia, podczas tych "prób" został uwięziony przez Andy."

(Ziemia. planeta ludzi. Pilot wojenny. List do zakładnika, Warszawa 1977)


Mermoz przeżył tą przygodę. Jednak z jednego z kolejnych lotów nad Atlantykiem nie wrócił. Podobnie jak Saint-Exupery, który zginął w 1944 r. podczas lotu rekonesansowego nad Francją.

- Oswajanie świata, autor: Nicolas Bouvier (Warszawa 1999). Szwajcarski pisarz (1929-1998), który w podróżowaniu znalazł sens życia. Kawał dobrej literatury. Lektura obowiązkowa. Odtrutka na szybkie i powierzchowne zwiedzanie świata.

1 Comments:

Blogger RedOctober said...

http://bibliotekaglobtrotera.blogspot.com

Zbiór ponad 150 książek podróżniczych i przygodowych w wersji pdf.
Dzieła Cejrowskiego, Pawlikowskiej , Wojciechowskiej, a także dawnych mistrzów reportażu - Fiedler , Kapuściński, Halik i Centkiewiczowie

Polecam Gorąco

8:33 AM  

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home