Monday, December 22, 2008


PELTON O PSACH WOJNY

W księgarniach pierwsza przetłumaczona na polski książka Roberta Younga Peltona - "Najemnicy XXI wieku" (angielski tytuł bardziej dosadny: "Licensed to kill. Hire guns in the war on terror").

Wydawca tak reklamuje książkę:

"Obłędna lektura, której autor zabiera czytelnika do mrocznego świata współczesnych najemników - od skalistych przełęczy na granicy afgańsko-pakistańskiej po afrykańskie kopalnie diamentów i skrajnie niebezpieczną drogę wiodącą na lotnisko w Bagdadzie. Najemnicy XXI wieku to nie tylko świetna relacja z dziennikarskiej wędrówki, to również wiele istotnych refleksji o sprywatyzowanej przemocy, która w coraz większym stopniu będzie obecna podczas konfliktów zbrojnych XXI wieku.
Peter Bergen, autor książek The Osama bin Laden I Know i Holy War, Inc.

Ciemna strona wojny z terroryzmem - to sformułowanie może się wydać aż nazbyt oczywiste, jak jednak inaczej określić świat prywatnych kontraktowców, najemnych żołnierzy i zwykłych świrów zarabiających stosy pieniędzy na tym, że zapewniają sute środki do życia najistotniejszym uczestnikom gry, a koła machiny wojennej wciąż się obracają? Jest to cyniczny, momentami zabawny a częściej przerażający świat, nikt zaś nie zdołał opisać go lepiej i wnikliwiej niż Robert Young Pelton.
John Rasmus, redaktor naczelny National Geographic Adventure."

Rzecz rzeczywiście zapowiada się bardzo ciekawie. Pelton to jeden z najodważniejszych poszukiwaczy przygód. Trudno zliczyć opresje z których wyszedł cało (porwanie przez kolumbijskich partyzantów) i śmiertelnie niebezpieczne, ale jakże pasjonujące, eskapady (udział w polowaniu na Bin Ladena).

Czasem drażni mnie jego wizerunek nieustraszonego twardziela. Szybko mu przebaczam, bo swoje przeżył.

Polecam witrynę Peltona: www.comebackalive.com

Na zdjęciu Pelton w rękach partyzantów (ze strony: http://adventuringandexploration.com)