Friday, October 17, 2008


WOJOWNICY NA KILIMANDŻARO

Artykuł sprzed kilku dni, ale jeśli jeszcze nie czytaliście (i nie oglądaliście zdjęć) to zachęcam. Grupa niepełnosprawnych zdobyła Kilimandżaro. Ich wyprawę opisała Gazeta Wyborcza w tekście "Wojownicy na szczycie Afryki". Świetny tytuł! Świetny tekst! Ludzie, których skrzywdził los rzucają wyzwanie swoim ograniczeniom, walczą i część z nich wygrywają.

Warto pamiętać o tych wojownikach kiedy narzekamy na kiepską pogodę za oknem lub na to, że trzeba wstać rano i iść do pracy.

Oto jeden z fragmentów reportażu:

"Wieczorem narada, po której dzielimy się na trzy grupy: szybką, wolną i trzecią. Ta ostatnia to wózkowicze, którzy już pogodzili się z myślą, że nie będą na szczycie.

Ruszamy. Dołączam do szybkiej ekipy. Trzeciej grupy, w której są Piotr Truszkowski, Jarek Rola i Angelika Chrapkiewicz, już nie widzę. Z ich relacji dowiem się potem, że Angelika podróżująca w nosidle z plecaka musi zrezygnować na wysokości 5200 m. Nie może znieść niskiej temperatury. Ma kłopoty z krążeniem. I tak to dla niej wielkie osiągnięcie. Nigdy nie była tak wysoko.

Dwaj wojownicy na wózkach odpuszczają na wysokości 5100 metrów. Jarek nie jest w stanie złapać przyczepności pod kołami swojego trójkołowca. Na krawędzi krateru i tak czekałaby na niego wspinaczka, to miejsce pełnosprawni pokonują z użyciem rąk i nóg. Piotr Truszkowski wieziony na wózku w krytycznym momencie zeskakuje na ziemię i wchodzi na rękach. Rezygnuje jednak w tym samym miejscu, gdzie Rola.

Obaj czują, że przegrali. Ale już myślą o powrocie pod Kili. Jarek ma w głowie konstrukcję wyciągarki, która w połączeniu z jego wehikułem pozwoliłaby na pokonanie stromizn. Szukają już innej trasy."


Zdjęcie z www.gazeta.pl

3 Comments:

Blogger Mirek Urban said...

Chylę głowę przed A. Dymną za pomysł na taka wyprawę, realizację i jej sukces! I ogromny szacunek dla wszystkich uczestników.

7:15 PM  
Blogger Mirek Urban said...

Cały artykuł - tutaj
http://wyborcza.pl/1,88975,5802030,Wojownicy_na_dachu_Afryki.html

7:27 PM  
Blogger Rafał Panas said...

Masz rację Mirek, to była wielka rzecz!

10:42 PM  

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home