Wednesday, January 20, 2010


SZIŁAJTIS - OBIEGŁO O SAMOTNYM REJSIE WOKÓŁ ZIEMI

W wolnej chwili przeczytajcie bardzo ciekawy wywiad w "Wysokich Obcasach" z Martą Sziłajtis - Obiegło, najmłodszą Polką, która opłynęła samotnie ziemię. Warto.

Żeglarka opowiada, że podczas rocznego rejsu najdłużej spała 2,5 godziny, jak zaproponowała pomoc piratom, o tym, że zawsze miała złe zdania o samotnych żeglarzach, zdradza też dlaczego malowała paznokcie u nóg. Ciekawostek żeglarsko - podróżniczych jest w tej rozmowie o wiele więcej.

Oto fragment :

"Nie chciałaś wracać?

Rok zmienia człowieka. Mnóstwo przeżyłam, wiele widziałam. Nie tak łatwo później wrócić do starego świata. Nie wiedziałam, czy będę potrafiła żyć jak dawniej. Nikt tego nie wie. Zupełnie zmieniłam sposób patrzenia na świat.

Na morzu nabiera się dystansu do wszystkiego. Ludzie histeryzują, bo spóźnią się do pracy, szef na nich nawrzeszczy. Ja też miałam napięte terminy, pracę, studia. Nagle znalazłam się sama na środku oceanu. A tam w każdej chwili możesz zatonąć. Wtedy zaczynasz rozumieć, co to jest 'życiowy' problem.

W końcu wróciłaś.

I na początku nie było ze mnie za wiele pożytku. Struny głosowe wytrzymywały kilkanaście minut rozmowy. Zresztą w ogóle nie chciało mi się rozmawiać. Odpowiadałam przeważnie tylko 'tak' lub 'nie'. Wracałam 'do żywych' powoli. Uczyłam się na nowo spać i tego, że podłoga się raczej nie kiwa. I że co dzień można mieć świeży chleb i dużo słodkiej wody. A nawet tego, że w lodówce bywa zimne piwo. Zaczęłam nowe studia, zorganizowałam też parę rejsów szkoleniowych."

1 Comments:

Anonymous Anonymous said...

如果你批評他人。你就沒有時間付出愛.........................

6:29 PM  

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home