Sunday, June 03, 2007


NIE TRAĆ GŁOWY NOŚ KASK

Jak uniknąć poważnych obrażeń podczas jazdy na rowerze po górach, wspinaczki czy spływu rwącą rzeką? Odpowiedź daje artykuł jaki znalazłem na stronie portalu PR Newswire. Ameryki nie odkryli, ale to rzeczy o których warto pamiętać.

Michelle Sheperd z Brown Mackie College - South Bend podkreśla, że najważniejsze jest noszenie kasku. To pomoże ochronić czaszkę i mózg przed poważnymi, a nawet śmiertelnymi wypadkami.

Kolejna sprawa to rozgrzewka i rozciąganie mięśni. Nic prostszego jak złapać kontuzję, bo stawy np. w kolanie były nie rozruszane. - Trzeba ćwiczyć żeby mieć formę. Nie róbcie ze sportów ekstremalnych sposobu na bycie wysportowanym - przestrzega Sheperd.

Jeśli boli, nie ma wyjścia, trzeba przerwać aktywność. Inaczej możemy zwiększyć obrażenia.

Rzecz zupełnie podstawowa - trzeba dużo pić. Wodę lub specjalne napoje dla sportowców. Alkohol nie jest wskazany. Jeść należy wartościowe produkty z dużą ilością węglowodanów złożonych (np. ryż) oraz białka (np. kurczaki).

Dodam, że, przed mniej lub bardziej ryzykownymi, wyprawami, warto przejść kurs pierwszej pomocy. Byłem na organizowanym przez PCK - polecam.

Zdjęcie ze strony: www.adventures.ca (cóż ci zawodnicy nie czytali jeszcze mojego bloga).

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home