Thursday, November 30, 2006


PAMIĘTALI O NIEZWYKŁYM PODRÓŻNIKU

Czy ktoś słyszał o Kazimierzu Nowaku? Przyznaję, ja dowiedziałem się o nim dopiero niedawno. A w poniedziałek w Poznaniu w holu dworca głównego PKP wmurowano tablicę, która uwieczni tego niezwykłego podróżnika. Odsłonił ją Ryszard Kapuściński.

Nowak w latach 30-tych ubiegłego wieku na rowerze, pieszo, łodzią (nazwał ją Poznań I ) konno i na wielbłądzie przemierzył Afrykę z północy na południe. 40 tys. kilometrów w pięć lat. Egipt, Sudan, Uganda, północna i południowa Rodezja, Związek Południowej Afryki i z powrotem przez Afrykę Południowo- Zachodnią, Angolę, Kongo Belgijskie, Kamerun, Francuską Afrykę Równikową. O szalonej podróży przeczytacie tutaj. Opisał ja również w niedawno wydanej przez Sorus książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" (jeszcze nie miałem jej w ręku) .

Swoją pasję Nowak przypłacił śmiercią. Zachorował na malarie i zmarł w 1937 roku, w rok po zakończeniu wojażu.

Tak o pomyśle wmurowania tablicy mówi "Gazecie Wyborczej Poznań" Łukasz Wierzbicki pomysłodawca imprezy: - Zależało nam, by pokazać wszystkim, że wielcy podróżnicy to nie tylko ci z Warszawy, Krakowa, czy Gdańska, ale także w Poznaniu mamy taką tradycję. Obok Arkadego Fiedlera także Kazimierza Nowaka. Bo przecież cała ta jego szalona, romantyczna podróż przez Afrykę zaczęła się właśnie tutaj. A historia jego niezwykłej wyprawy przez wiele lat nie była znana nawet w kręgu osób zainteresowanych Czarnym Lądem.

Może warto powtórzyć trasę Nowaka? Być może będzie to trudniejsze niż 60 lat temu. Kraje środkowej i w wschodniej Afryki pogrążone są w chaosie. W tej chwili to pewnie jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na ziemi.

Na koniec celna i aktualna opinia Nowaka o czarnym kontynencie: "Na ogół dostępne są dwie Afryki: jedna na pokaz, druga zaś niedostępna dla ogółu, o której żaden podróżnik nie pisze, choćby ze względu na to, że aby ją poznać, trzeba się wypocić, trzeba zaznać głodu i pragnienia, ryzykować zdrowie i życie".

Zdjęcia i mapa trasy Nowaka: www.tutej.pl

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home