Friday, March 07, 2008


ŻYCIE I (BLISKA) ŚMIERĆ PSA WOJNY

Polecam ciekawy i bardzo fajnie napisany reportaż niezawodnego Wojciecha Jagielskiego o jednym z najsłynniejszych współczesnych najemników Simonie Mannie. O Angliku już wspominałem tutaj. Warto zobaczyć też ten film.

W reportażu Jagielskiego znajdziecie wszystko: spiski milionerów i najemników, egzotyczne kraje, szalonych afrykańskich władców, pisarza Fredericka Forsytcha i wyrodnego syna Margaret Thatcher "żelaznej" premier Wielkiej Brytanii.

Na zachętę dwa akapity.

"Ten zamach stanu w Gwinei miał ustawić go na resztę życia. Miał też być zapewne jego ostatnią wyprawą wojenną. Stuknęła mu już pięćdziesiątka, a choć sam nigdy by się do tego nie przyznał nawet przed sobą, nie miał już zdrowia ani krzepy, bez których nie da się zaciągać na wojny w dalekich krajach.

Sam wybrał sobie życie żołnierza. Jako potomek rodów bogaczy z wyższych sfer, wychowanek najlepszych szkół (m.in. snobistycznej szkoły dla chłopców w Eton), mógł odziedziczyć rodzinny majątek i wieść beztroskie życie. Mógł robić cokolwiek, a jednak postanowił zostać żołnierzem, przekonany, że tylko w wojsku znajdzie życie pełne przygód i wrażeń."

Wiele osób uważa, że najemnicy to krwawe indywidua zarabiające na zabijaniu ludzi, a nie romantyczni łowcy przygód. Jest w tym dużo prawdy. Jednak z drugiej strony brawura i pomysły jakie miał taki Mann są zdumiewające. Gość grał o wysoką stawkę, żeby przegrać wszystko kiedy przeciwnik pokazał, że w ręku ma pokera.

Zdjęcie ze strony www.gazeta.pl

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home