Friday, January 12, 2007


WATYKAŃSKA GAZETA KRYTYKUJE RAJD DAKAR

I trudno przemilczeć uwagi "L'Osservatore Romano", które przytoczyła dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Watykański dziennik przypomina, że 29 letni wyścig pochłonął 54 ofiary (polska Wikipedia pisze o 47 razem z tegoroczną 29-letnim motocyklista z RPA Emerem Symonsem). Nie tylko sportowców. Zginęło ośmioro dzieci i dwie kobiety.

To nie jest wydarzenie sportowe, to nie ma wiele wspólnego ze zdrową rywalizacją - twierdzi "L'Osservatore Romano". I dodaje: "Smuga krwi, wydłużająca się z roku na rok na trasie wyścigu, ukazuje niezaprzeczalny składnik przemocy, która towarzyszy każdej próbie eksportowania zachodnich modeli w środowiska i ekosystemy, mało znane przez ludzi Zachodu, z pełnym poparciem nieodłącznych sponsorów".

Watykański dziennik oskarża organizatorów rajdu przez bezdroża Afryki o cynizm i niszczenie środowiska naturalnego (pozostawianie wraków pojazdów na trasie). Kiedyś pisał też o epatowaniu bogactwem w miejscach gdzie ludzie umierają z głodu i pragnienia.

Tymczasem według afrykańskich przywódców rajd to szansa na promocję ich państw, a organizatorzy imprezy mocno angażują się w rozwój najbiedniejszych regionów przez które jadą uczestnicy.

Rajd Dakar to wielka przygoda, zmaganie z własnymi słabościami i zawodnym sprzętem, czy krwawa zabawa bogatych białych?

Strona Rajdu Dakar

Trasa przejazdu ze strony Gazety Wyborczej

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home