Monday, December 18, 2006


POLSCY HIMALAIŚCI NA CELOWNIKU

Ciekawa dyskusja w sieci o polskiej zimowej wyprawie na Nanga Parbat prowadzonej przez Krzysztofa Wielickiego . Zimowej, ale nie dla wszystkich. O kontrowersjach pisze explorersweb.

Wortal pyta: - czy to faktycznie zimowa wspinaczka? Polacy twierdza, że tak. Jednak według surowych kryteriów cała wyprawa powinna rozpocząć się i zakończyć zimą. Simone Moro, jedyny człowiek spoza Polski, który zdobył zimą ośmiotysięcznik mówi, że lepiej uniknąć kontrowersji rozpoczynając ekspedycje po rozpoczęciu kalendarzowej zimy (czyli 22 grudnia).

Do tej pory nikomu nie udało się wejść na Nanga Parbat zimą.

Dziwię się Wielickiemu, że nie dopilnował tej sprawy. Przecież bardzo zależało mu na zimowym zdobyciu Nanga Parbat. Poprzednie cztery polskie wyprawy nie zdobyły w ziemie tego szczytu. Jeśli teraz ekipa Wielickiego odniesie sukces każdy będzie mógł go zakwestionować. Choć to moim zdaniem przesada. Nie ma jeszcze kalendażowej zimy, ale w Himalajach zimowe warunki w pełni.

Informacje o wyprawie znajdziecie na stronie: http://www.himountain.pl/wyprawa_.php?id=1 Tam też znamienny manifest zimowy Krzysztofa Wielickiego

Zdjęcie polskiego wspinacza ze strony: http://www.mounteverest.net/news.php?id=15391

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home