Monday, July 17, 2006

KOLUMB OKRUTNIKIEM

Odkrycie, które szczególnie mnie nie zaskoczyło. Według odnalezionego niedawno w Hiszpanii dokumentu, odkrywca Ameryki nie miał pojęcia o rządzeniu, a tubylców i osadników traktował z okrucieństwem - poinformowala Polska Agencja Prasowa.

Consuelo Varela, uczona z Najwyższej Rady Badań Historycznych (CSIC), która przestudiowała 46-stronicowy nieznany dotąd dokument, powiedziała, że to „najważniejszy tekst na temat hiszpańskich kolonii, jaki odkryto wciągu ostatnich stu lat”.

Dokument, który odkryła archiwistka Isabel Aguirre (ciekawa zbieżność nazwisk), zawiera zeznania 23 świadków z procesu z roku 1500, który sprawił, że bracia Krzysztofa Kolumba, Jakub i Bartłomiej, zostali uwięzieni i odesłani z Ameryki do Hiszpanii.

- Dokument ten ukazuje Kolumba jako człowieka stosującego okrutne kary, skazującego ludzi w zbiorowych procesach i odmawiającego wydawania żywnościswym ludziom - mówi Varela, autorka książki zatytułowanej "UpadekKrzysztofa Kolumba, śledztwo Bobadilli".

Autorem dokumentu jest zwierzchnik zakonu Calatrava, Francisco de Bobadilla,który przeprowadził śledztwo w sprawie Kolumba na polecenie hiszpańskiej pary monarchów katolickich.

- Dzięki temu tekstowi dowiedzieliśmy się, że pod rządami Kolumba handlowano białymi niewolnikami, sprzedawanymi na licytacjach, i zrozumieliśmy przyczyny prób buntu na Dominikanie - powiedziała wybitna hiszpańska historyczka prowadząca badania nad życiem Kolumba. Omawiany dokument odnaleziono podczas archiwizacji materiałów, które przez długi czas uznawano za zaginione.


Zawsze ceniłem Kolumba za odwagę i wytrwałe dążenie do celu. Jednak pamiętam również o nieszczęściach jakie jego przybycie ściągnęło na głowy Indian. Nie dziwię się, że ich potomkowie protestują przeciwko obchodom rocznic „odkrycia” Ameryki.

3 Comments:

Anonymous Anonymous said...

Here are some links that I believe will be interested

10:06 AM  
Anonymous Anonymous said...

Hi! Just want to say what a nice site. Bye, see you soon.
»

12:39 PM  
Anonymous Anonymous said...

I like it! Keep up the good work. Thanks for sharing this wonderful site with us.
»

11:25 PM  

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home